Mini EMP Defender 24V MC4 MEMP24VMC4
  • Use on 24V DC solar panel battery electrical systems only
  • Unique 3 stage surge protection
  • Simple 2 wire plug and play MC4 installation
  • 150kA surge current rating
  • Fast 3ns response time
  • Protects against Transient Voltage spikes from ESD, EMP and CME (Solar Flare)
  • Waterproof
  • Protects against reverse polarity surges as well
  • Prevents the electrical circuit even if power is not applied
SKU: MEMP24VMC4 Category:
Mini EMP Defender 24V MC4
Additional information
Weight3 oz
Dimensions2.75 × 2 × 0.75 in
Application
Solar
Connection Type
MC4
Surge Type Category Rating
EMP (E1, E2 and E3 Phase), Solar Flare (CME)
Environmental Rating
Indoor, Outdoor
Service Type
DC Battery, DC Electrical Circuit
Surge Current Rating (A)
150kA
Voltage (Vdc)
24
Type of Electrical Current
DC
Product Dimensions
2.75"X2"X0.75"
Product Weight
3oz
How long are the wires?
36"
Mini EMP Defender 24V MC4 Instructions (pdf, 201KB)
mini emp defender 24v mc4 instructions
Mini EMP Defender 24V MC4 Datasheet (pdf, 927KB)