Mini EMP Defender 12V With Test Button MEMPT12V
  • Use on 12V DC battery electrical systems only
  • Unique 3 stage surge protection
  • Simple 2 wire installation
  • 150kA surge current rating
  • Fast 3ns response time
  • Protects against Transient Voltage spikes from EMP and CME (Solar Flare)
  • Waterproof
  • Protects against reverse polarity surges as well
  • Prevents the electrical circuit even if power is not applied
SKU: MEMPT12V Category:
Mini EMP Defender 12V with test button
Additional information
Weight3 oz
Dimensions2.75 × 2 × 0.75 in
Application
ATV, UTV, Motorcycle and more.., Drone, Farm, Generator, Marine, RV, Solar, Vehicle, Wind
Connection Type
Ring Terminal
Surge Type Category Rating
EMP (E1, E2 and E3 Phase), Solar Flare (CME)
Environmental Rating
Indoor, Outdoor
Service Type
DC Battery, DC Electrical Circuit
Surge Current Rating (A)
150kA
Voltage (Vdc)
12
Type of Electrical Current
DC
Product Dimensions
2.75"X2"X0.75"
Product Weight
3oz
How long are the wires?
36"
Will this work on a motorcycle?
This device will work on any 12V DC battery system